Wycieczka do Ochli

24 maja uczniowie Szkoły Podstawowej w Grabicach oraz szkoły filialnej w Strzegowie udali się do Muzeum Etnograficznego w Ochli. Tam mieli okazję podziwiać zgromadzone na terenie skansenu zabytkowe obiekty wiejskiego budownictwa. Celem wycieczki było uczestnictwo w pokazach i warsztatach ginących zawodów i umiejętności. Uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądały:

 – prace gospodarskie: przygotowanie opału, sianokosy i cięcie sieczki, przetwórstwo zboża, obróbka lnu, przędzenie nici na kołowrotku i wrzecionie, gręplowanie i filcowanie wełny,  tkactwo, pszczelarstwo, świeczkarstwo, miotlarstwo,

– prace domowe: wyrób masła, wypieki domowe, lepienie pierogów, krawiectwo, pranie, prasowanie i maglowanie,

– rzemiosło: garncarstwo – na kole i wałeczkowe, ceramika, kowalstwo, plecionkarstwo ze słomy, wikliniarstwo, ciesielstwo, stolarstwo, tokarstwo,  powroźnictwo, masarstwo i wędzarstwo,

– rękodzieło: rzeźba, zabawkarstwo, hafciarstwo, koronkarstwo, wycinanka ludowa, kwiaty z bibuły, malowanie na szkle, wyrób biżuterii, makatki, gobeliny, ozdoby z siana, drewna.

Po zajęciach warsztatowych uczniowie udali się na wspólne ognisko.

 


Komentarze są zamknięte.