Sprzątanie świata

22 września uczniowie szkoły w Strzegowie  wraz z nauczycielami, uczestniczyli w akcji „Sprzątanie Świata”  w tym roku pod hasłem  „Plastik – rezygnuję, redukuję, segreguję”. Jej celem było promowanie ograniczenia ilości śmieci i ich efektywnej segregacji. W związku z tym tego dnia uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach ekologicznych. Po pouczającej lekcji wszyscy udali się na sprzątanie wyznaczonych terenów. Akcja przebiegła bardzo sprawnie, a efekty pracy były zadowalające. Czynny udział w akcji dał im do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko, o konieczności segregacji i jakie mogą być negatywne skutki zaniechania tych działań w przyszłości. 

  1. 09. 2020r. – Akcja ,, Sprzątanie świata w Szkole Podstawowej w Grabicach 

W tym roku po raz 27 Fundacja Nasza Ziemia koordynowała największą polską akcją ekologiczną: Sprzątanie Świata -Polska. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi , organizacjami społecznymi , szkołami, mediami przez ponad 25 lat Fundacji udało się dotrzeć z edukacją ekologiczną do milionów Polaków. Tegoroczna akcja Sprzątanie świata przebiegała pod hasłem,, Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję 

      Przystępując do akcji całą społecznością szkolną,  staraliśmy się  wszyscy razem uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi inspirować i motywować do rezygnacji z plastiku tam gdzie jest to możliwe oraz myśleć twórczo nad redukcją plastiku z życia codziennego. Poszukiwaliśmy bardziej ekologicznych rozwiązań  prawidłowej, odpowiedzialnej segregacji plastiku w gospodarstwach domowych. 

W związku z tym  w naszej szkole 24.09.2020 r. odbyła się coroczna akcja,, Sprzątanie świata” podczas której  wychowawcy wraz z klasami  zrealizowali kilka zaplanowanych punktów:
Wszystkie klasy  I-VIII uczestniczyły  w  wycieczce  po najbliższej okolicy, podczas której staraliśmy się  oczyścić drogi leśne naszej ,,Małej ojczyzny”

Podczas wycieczki, jak co roku zbieraliśmy i zabezpieczaliśmy nasiona różnych drzew. Zebrane nasiona, wykorzystamy wiosną, wysiejemy z nich  drzewa, a siewki zasadzimy w pobliskich lasach. Szkoła nasza ma już bardzo dużo drzew pochodzących z uczniowskich wysiewów. Niektórzy uczniowie w rocznicę zasadzenia drzewa robią zdjęcie swojego,, zielonego przyjaciela”. Tak świętują i upamiętniają urodziny drzewa, które żyje i rośnie dzięki ich pracy.
Po powrocie do szkoły uczniowie w klasach wraz z wychowawcami  obejrzeli  krótki film na temat prawidłowej segregacji odpadów,, Prawidłowa segregacja odpadów”. Film został omówiony i przedyskutowany. Owocem dyskusji były plakaty. Najciekawsze znalazły miejsce na gazetce szkolnej oraz gazetkach klasowych. Wychowawcy mają nadzieję ,że w głowach naszych uczniów zostaną          ,, spisane” postanowienia wspierające naszą planetę Ziemię. Na wdrażanie mamy przed sobą całe życie. My jednak wierzymy ,że na efekty naszej akcji nie będziemy musieli czekać tak długo, a nasi uczniowie od zaraz będą małymi kroczkami  ratować naszą planetę , poprzez  codzienne drobne uczynki takie jak chociażby :oszczędzanie wody , prawidłowe segregowanie odpadów, czy też zakup wielokrotnego użytku toreb na zakupy.    


Komentarze są zamknięte.