Sprzątanie Świata 2019.

Co roku we wrześniu w naszej szkole odbywa się Sprzątanie Świata. Rok temu jak zawsze  sprzątaliśmy, targaliśmy worki i zastanawialiśmy się jacy ludzie pozostawiają tyle odpadów w lesie . Smutny jest las kiedy tyle w nim nie pasujących do otoczenia przedmiotów. Postanowiliśmy jednak coś zmienić . Zmiana, którą uczyniliśmy, zmieniła nas . My zaś, wytyczyliśmy nowy kierunek w naprawianiu tego co popsuli inni. Poza sprzątaniem  zbieraliśmy nasiona i oglądaliśmy niezwykłą bajkę o małym robocie który samotnie próbował posprzątać  świat, zniszczony przez bałaganiarskich ludzi.  Po powrocie do szkoły, radośnie wysialiśmy zebrane nasiona. A potem czekaliśmy , czekaliśmy , czekaliśmy ………..wielu przestało czekać. Ale co bardziej uparci,  czekali nie tracąc nadziei . Aż pewnego dnia, nasza nadzieja skiełkowała w postaci nowo narodzonego drzewka . Doczekaliśmy się Zielonych Dzieci a one doczekały się nas. Jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni. My , dzieci Szkoły Podstawowej w Grabicach mamy swoje drzewa , a one mają nas. Co roku w ich urodziny będziemy robić zdjęcia i tak przez kolejne lata naszego życia. Wierzę, że powstaną albumy którymi nasi uczniowie pochwalą się swoim dzieciom kiedy będą już dorośli. Powspominaliśmy . A teraz czas na 2019 rok.

Kolejne worki napełniły się plastikiem . Drogi smutne i brudne odzyskały na chwilę blask. Przez jakiś czas, znów będzie nam miło, przemierzać leśne szlaki, sąsiadujące ze szkołą. Chętne dzieci zbierały nasiona. Podobnie jak w poprzednim roku będą czekać z  aparatem fotograficznym  na  Zielone Dzieci  , by utrwalić tą jedyną, niepowtarzalną chwilę kiedy z ziemi kiełkuje życie . Nie zapominajmy że rośliny karmią nas i dostarczają nam  tlenu.

Po misji,, Sprzątanie” przyszedł czas na rozwój kreatywności , samodzielności i sprzątanie domów, ale w niecodzienny sposób .  Nie ma nic gorszego dla ciała i umysłu jak monotonia . Monotonia zabija nawet najbardziej twórczy umysł. Więc co zrobiliśmy żeby się nie nudzić sprzątając świat.  Urządziliśmy sobie Jarmark ,,Rzeczy wspaniałych ale już nie chcianych” z powodu wieloletniego  wzajemnego znudzenia się sobą. A kto się nami znudził? Nasze zabawki. One  marzą o nowych właścicielach, książki pragnąć być na powrót otwarte i ze  świeżą pasją przeczytane . My już nie przeczytamy z pasją książki którą oglądamy od urodzenia . Możemy jednak coś  dla niej zrobić, możemy ją sprzedać lub zamienić. Nasza książka lub zabawka ,znajdzie nowego właściciela ,który pokocha ją tak jak na to zasługuje . Przejrzeliśmy domy , opróżniliśmy kąty i oto nasza szkoła przez blisko 80 minut stała się miejscem ubijania niezliczonych interesów. Dzieci kupowały , sprzedawały, a nawet kupowały po niższej cenie żeby za chwilę sprzedać cenny przedmiot w wyższej cenie. Miło było obserwować nasze pociechy w nowej roli która z tego co można było zaobserwować przypadła im do serca. Widać to na zdjęciach które uwieczniły ten dzień . pierwsze Sprzątanie świata połączone z Jarmarkiem. Mamy nadzieję, że stanie się to naszą tradycją. Po wielce  wyczerpującej pracy Pani Bogusia wraz samorządem szkolnym oraz chórem zaprosili całą szkolną społeczności z okazji Dnia Chłopca . I tak piątek 27 września 2019 stał się dniem podwójnej radości i wielkiego szczęścia. Świętowaliśmy Dzień Królowej Ziemi oraz Dzień naszych ulubieńców.  Wraz z dźwiękami ostatniej piosenki udaliśmy się do klas na przyjęcia z okazji święta naszych chłopców.  Tym miłym akcentem zakończyliśmy nasze święto.


Komentarze są zamknięte.