WYCIECZKA DO GNIEZNA I BISKUPINA

  25 maja 2019 r. uczniowie klasy VI i VII wraz z Panią B. Skowronek
i K. Kalinowską ruszyli Szlakiem Piastowskim na wycieczkę do Biskupina
i Gniezna. Zwiedzaliśmy rezerwaty archeologiczne (osadę neolityczną, łużycką, wczesnopiastowską, zagrodę Wisza – zbudowaną na potrzeby filmu „Stara baśń”) oraz popłynęliśmy w rejs „Diabłem weneckim” po Jeziorze Biskupińskim wokół osady łużyckiej. W drodze do Gniezna obejrzeliśmy pomnik Leszka Białego,
o którym ciekawie opowiadał pan przewodnik. Po smacznym obiedzie zaczęliśmy zwiedzać pierwszą stolicę Polski: widzieliśmy starówkę, Drzwi  gnieźnieńskie, wnętrze bazyliki, w której koronowanych było pięciu królów Polski, a także spoczywają relikwie świętego Wojciecha. Byliśmy również w skarbcu: oglądaliśmy Kielich Świętego Wojciecha z  X wieku, monstrancje, pacyfikały, pierścienie biskupie oraz obrazy, niezliczone rzeźby i zabytkowe tkaniny. Następnie weszliśmy  na taras widokowy, co sprawiło niewielką trudność (schodów było 240), lecz podziwianie panoramy Gniezna z wysokości 55 m było tego warte. Na koniec podziękowaliśmy panu przewodnikowi za ciekawe historyczne opowieści i krótkie ustne sprawdziany. Nie mogliśmy zapomnieć również o kupnie pamiątek
z Gniezna. W drodze powrotnej było bardzo wesoło, mimo zmęczenia śpiewaliśmy i  dzieliliśmy się wrażeniami. Dopisała nam pogoda i dobre humory,  dlatego wycieczkę zaliczamy do udanych.


Komentarze są zamknięte.