Z wizytą u Jana Kochanowskiego.

3 marca br. w Zespole Szkół w Grabicach miało miejsce kolejne spotkanie z poezją o poranku. Tym razem było ono poświęcone  twórczości wybitnego polskiego poety, nazwanego ojcem literatury polskiej Janowi Kochanowskiemu.  W tym wydarzeniu brali udział uczniowie klas gimnazjalnych. Swoją obecnością zaszczycili organizatorów dyrektor szkoły Pani Beata Skowron oraz przedstawiciele grona pedagogicznego.

Program był bardzo urozmaicony. Podczas spotkania można było wysłuchać wywiadu z Kochanowskim, w rolę którego doskonale wcielił się Dorian Ratajczak. Pytania doświadczonej dziennikarki Marleny Łaski dotyczyły różnych okresów życia jej rozmówcy. Prezentowane przez uczniów utwory Mistrza z Czarnolasu potwierdzały wyjątkowość tego poety. Prezentacja multimedialna o zabytkach Krakowa dostarczyła zebranym wrażeń wizualnych. Sukiennice, Wawel, Kopiec Kościuszki to tylko niektóre z obiektów, które można było podziwiać.

Wśród grabickiej młodzieży gimnazjalnej  są uczniowie, którzy pod wpływem natchnienia składają własne strofy wierszy . Dorobek poetycki Julii Harbaruk i Macieja Ratajczaka zyskał uznanie wśród rówieśników.  Wszyscy bowiem byli pod dużym wrażeniem Ich talentu.

Organizatorzy przewidzieli też mini konkurs wiedzy o Janie Kochanowskim. Prowadzący go Sebastian Szymański i Maksymilian Blankenburg musieli dokładnie przysłuchiwać się odpowiedziom kolegów. Szczęśliwym zwycięzcą okazała się Patrycja Sykuła z klasy II.

W drugiej części spotkania przewidziano przesłuchanie i wytypowanie uczniów do kolejnego etapu Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego.

Niecodzienny poranek umilała polska renesansowa muzyka. Zebrani brawami podziękowali organizatorom klasie pierwszej gimnazjum i koordynatorowi M. Budzianowskiej.  Konferansjerka Paula Bednarczuk wyraziła przekonanie, że po takiej porcji wrażeń rozpoczynamy kolejny dobry dzień.


Komentarze są zamknięte.